verze pro tisk

Žadatelé o půjčky a hypoteční úvěry musejí dosahovat určité výše příjmů

Při žádosti o půjčku či hypotéku je v bankách posuzována klientova bonita. Hledí se na výši jeho příjmů tak, aby si banka mohla zjistit, zda klient bude schopen dostát svým závazkům a platit pravidelné splátky. V případě hypotéky jsou samozřejmě požadavky na příjmy vyšší nežli v případě krátkodobých či střednědobých úvěrů. Každá banka má ohledně příjmů nastaveny jiné podmínky, za kterých hypotéky klientům poskytuje.


Reklama

Výpočet České spořitelny

Česká spořitelna po svých klientech, kteří žádají o hypotéku, požadují minimálně příjem ve výši dvojnásobné částky, kterou budou splácet. Takovýto příjem navíc již musí být čistý. V praxi to znamená, že chceme-li si sjednat hypotéku, kdy budou anuitní splátky činit 8.000 Kč, klient by měl mít trvalý příjem alespoň 16.000 Kč čistého. Podobně postupuje i většina ostatních bank, srovnávají tedy poměr splátek k čistému příjmu.

Výpočet Komerční banky

Jiným způsobem postupuje kupříkladu Komerční banka, která nejprve odečítá 1,2 násobku životního minima, ostatní výdaje a anuitní splátku. Po odečtení těchto položek pak klientovi musí zbýt alespoň desetina z jeho čistého příjmu. Pokud tuto podmínku splňuje, pak mu může být hypoteční úvěr poskytnut.
O hypotéky nemá zpravidla cenu žádat, pohybuje-li se náš čistý příjem jen těsně nad hranicí životního minima. Zde se koneckonců ani nedá očekávat, že by klient skutečně vážně přemýšlel o tom, že si hypotéku vezme.

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

SqVS5a5LP

pondělí, 31. březen 2014
20:45

Wow! Talk about a posting knnkicog my socks off!


Napsal: SqVS5a5LP [Odpovědět]

7GOx8KsMIHf

pondělí, 20. březen 2017
06:16

I'm impressed! You've managed the almost imlpissboe.


Napsal: 7GOx8KsMIHf [Odpovědět]


Jak na peníze, spoření a půjčky