verze pro tisk

Transparentnost půjčky

Hodně lidí si stěžuje, že v souvislosti s uzavřením půjčky musejí platit poplatky či úroky, o nichž při sjednávání smlouvy neměli ani ponětí, nikdo je na tyto poplatky neupozornil a nyní se jim tudíž zdá, že je společnost nalákala na nevýhodnou půjčku. Je pravdou, že praktiky nebankovních společností v minulosti nebyly vždy fér a tento jev se poměrně často vyskytoval, nicméně v tomto ohledu se situace na trhu v posledních letech značně zlepšila. I přesto by si klienti měli před uzavřením půjčky online dát pozor na to, zda je půjčka dostatečně transparentní a nebudou tak muset platit nějaké skryté poplatky.


Reklama

Skryté poplatky, malá písmenka ve smlouvě

Transparentnost půjčky spočívá v tom, že žadatel o půjčku online by vždy měl přesně znát všechny podmínky pro její získání. Mělo by mu být jasně sděleno, jaká je výše poplatků a úrokových sazeb, kolik činí roční procentní sazba nákladů ( RPSN), dále kvalitní nebankovní společnost či banka musí upozornit klienta na to, zda jsou s půjčkou spojeny nějaké poplatky za její sjednání či podpis smlouvy, jaké je výše pravidelných splátek a samozřejmě i to, jak dlouho bude klient půjčku splácet.

Netransparentní půjčku nepodepisujte

Za transparentní se považují obecně půjčky, které jsou poskytovány bankami. Ty obvykle mají přísnější, avšak o to jasnější podmínky. Klient tak v bance přesně ví, jaké bude platit poplatky a zda ve smlouvě nejsou nějaké případné sankce navíc. V případě nebankovních společností by měl být klient přeci jen opatrnější, stále se najdou společnosti, které využívají různých fíglů, jako jsou malá písmenka ve spodní části smlouvy, vysoké RPSN, na které klienta neupozorní, poplatky za sjednání či podpis smlouvy atd.

Větší pozor si dejte na nebankovní půjčky

Za velmi transparentní půjčku z nebankovního sektoru je považována kupříkladu Provident půjčka, kterou si lze domluvit přes internet. Žadatel zde již před podpisem smlouvy přesně ví, kolik za půjčku zaplatí, jaké budou pravidelné splátky. Neplatí zde žádné skryté poplatky, a to ani za předčasné splacení ( to je další možnost, jak mohou banky či nebankovní společnosti získat více peněz). Klient má spočítanou výši poplatků a může se tedy na základě zcela jasných informací rozhodnout, zda je pro něj Provident půjčka výhodná či nikoliv.
Pakliže se vám půjčka online bude z jakýchkoliv důvodů zdát pochybná a netransparentní, pak se raději nejprve důkladně informujte o všech náležitostech, nebo si vyhledejte jinou půjčku online. Na trhu jich je dostatek.

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

ncFsDzqS

pondělí, 31. březen 2014
22:31

Kateřina napsal:Prošla jsem asi 100 atre1nek s nabeddkou půjček a odlesal ani nevedm kolik že1dosted o půjčku jedině zde tato fajn nebankovned půjčka mi vyšla. Jsem velmi spokojene1 a děkuji za perfektned nebankovned půjčku penedz ejsem po vyplněned on line že1dosti měla doma již druhfd den. Budeme medt hezke9 ve1noce.Moc děkujiKateřina z HK


Napsal: ncFsDzqS [Odpovědět]


Jak na peníze, spoření a půjčky