verze pro tisk

Přerůstají vám starosti s financemi přes hlavu? Díky těmto tipům si s nimi hravě poradíte

Jedna kapsa prázdná a ta druhá? Vysypaná! Že přesně nějak takhle vypadá vaše aktuální finanční situace a oslavy nejkrásnějších svátků v roce se blíží mílovými kroky? Nezoufejte! Víme, jak tuhle situaci řešit a dát vale problémům s financemi. Připravili jsme pro vás několik praktických a odzkoušených tipů, díky kterým si na vás prázdná peněženka nepřijde.


Reklama

Výdaje dopředu plánujte

Není nic horšího, než situace, která vyžaduje okamžité řešení v podobě finanční úhrady nemalého výdaje. Značná část obyvatel České republiky si ale pro tyto nečekané výdaje netvoří rezervy. Pak jsou nemile překvapení, když nejsou schopni nečekaný výdaj uhradit. Proto je potřeba odkládat si z každé výplaty alespoň deset procent. Tyto prostředky můžete použít pro úhradu nečekaných výdajů, s nimiž nepočítáte.

Pokud dopředu víte, že vás následující měsíce čekají větší výdaje (například lyžařský výcvik dítěte, vánoční svátky anebo dovolená u moře), připravte se na něj s předstihem. Udělejte si speciální obálku, sklenici anebo krabičku, do které budete několik předchozích měsíců střádat finance určené pouze na jeden konkrétní výdaj.

Další radou je i úhrada těch nejdůležitějších výdajů jako první. Jakmile vám přistane na bankovním účtu výplata, jako první uhraďte platbu nájmu, energie, paušály od telefonního operátora, ale třeba i splátky půjčky, leasingu anebo hypotéky.

Půjčujte si chytře

Nevyhnete se půjčce? Pak byste měli vědět, že spotřebitelských úvěrů existuje na našem trhu opravdu nepřeberné množství a mnohdy je velmi obtížné se v jednotlivých nabídkách i kategoriích půjček zorientovat. Proto je důležité představit alespoň tři základní kategorie spotřebitelských úvěrů, kam patří:

  • Bankovní půjčky: Jak už samotný název této skupiny napovídá, poskytovatelem těchto půjček je banka. Ta si obvykle nastaví přísné podmínky, za kterých je ochotna dané žádosti o půjčku vyhovět. Pokud je spotřebitel nesplní, bez pardonu smete jeho žádost ze stolu. Je to váš případ? Nezoufejte, ještě existuje mnoho dalších alternativ.

  • Nebankovní půjčky: Pokud vám v bance nepůjčí, zamiřte k některé z nebankovních společností. Ty totiž nabízí třeba i půjčky pro problémové klienty, kam spadají například nebankovní půjčky bez doložení příjmů nebo půjčky bez registru. Samozřejmě platí, že tento typ půjček je zatížen vyšším úrokem. Na druhou stranu je to pro mnohé zájemce poslední možnost, jak získat finance navíc.

  • Krátkodobé půjčky: Opozdil se váš zaměstnavatel s výplatou? Anebo jste si na začátku měsíce špatně spočítali veškeré příjmy a výdaje? Potřebujete půjčit pouze pár tisícovek? Pak jednoduše požádejte o krátkodobou půjčku do výplaty (tzv. mikropůjčku). Jednoduše ji vyřídíte online a finance si můžete nechat zaslat na účet anebo si nechat vyplatit peníze přímo na ruku.

Problémy se splácením neignorujte

Dostali jste se do potíží se splácením půjčky? Abyste si nezadělali na mnohem vážnější komplikace, okamžitě kontaktujte věřitele a spravte jej o své aktuální situaci. Domluvit si můžete třeba na odkladu splátek (tzv. splátkových prázdninách) anebo nově nastaveném splátkovém kalendáři. Mějte však na paměti, že ani odklad splátek není tak úplně zadarmo. Budete-li ho využívat opakovaně, může se vám taková půjčka nepěkně prodražit.

Zvažte možnost refinancování anebo konsolidace

Pokud máte více půjček, které nezvládáte splácet anebo vám nevyhovují jejich podmínky (žádáte delší splatnost, nižší půjčku apod.), informujte se o možnostech refinancování anebo konsolidace. Tímto způsobem si můžete jednoduše snížit měsíční splátku a vícero půjček si necháte sloučit do jednoho obřího balíku. Nemusíte tak myslet na několik příkazů k úhradě a ve schránce se vám přestanou hromadit upomínky a složenky od věřitele. Jestliže je vaše situace ještě komplikovanější, od věci ani není promyslet vyhlášení osobního bankrotu.

[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Jméno:
E-mail:

Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Jak na peníze, spoření a půjčky